„Naši revizoři loni přistihli 40 508 pasažérů bez platného jízdního dokladu, což je meziročně pokles téměř o deset procent. Důvody jsou dva – jednak jsme v Brně nezdražovali jízdné od roku 2012 a je tedy pro všechny dostupné. Druhý důvod vidím jednoznačně v jednoduchosti nákupu jízdenky. Cestující vlastní buď šalinkarty, nebo si jízdenku kupují prostřednictvím služby Pípni a jed’! přímo ve voze. Nákup jízdenky v Brně nikdy nebyl snazší a komfortnější,“ sdělil Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.
Pracovníci přepravní kontroly loni ověřili platné jízdenky ve 102 162 vozech. Nejčastěji „na černo“ jeli cestující ve věkové skupině 30-40 let (23 procent), pak ve skupině 18-25 let (22 procent), která v předchozích letech vždy dominovala a letos je poprvé na druhé příčce.
Za pokuty revizoři DPMB vybrali 29 miliónů korun. Více než polovinu přirážek k jízdnému uhradili cestující na místě. „Je to i nejvýhodnější postup. Na místě je přirážka k jízdnému 1000 korun, dodatečně 1500 korun,“ dodal Havránek.
Dopravní podnik si nemůže vynachválit kamery, kterými v loňském roce revizory vybavil. Díky záznamům může kontrolovat výkon práce svých pracovníků, ale také prověřovat stížnosti cestujících. „Díky kamerám se nám například podařilo objasnit případ, kdy si cestující stěžovala, že jí revizor nedal po nástupu čas na označení jízdenky. Z videa jsme viděli, že se po nástupu posadila a snahu označil jízdenku projevila až poté, co revizora uviděla. Videozáznam nám pomohl vyřešit i stížnost na arogantní chování revizora ke studentce, která se údajně po kontrole psychicky zhroutila. Ze záznamu jsme jasně viděli, že jí mile a trpělivě vysvětloval její pochybení a řešení. Oba se pak rozešli s pozdravem a úsměvem,“ vysvětluje Michal Herš z tarifního odboru DPMB.
Dopravní podnik města Brna aktuálně zaměstnává 28 revizorů.